Behandlingstid og behandlingsforløp ved Invisalign behandling

Behandlingstid

Ethvert tilfelle er unikt og derfor vil det være vanskelig å forutsi hvor lang tid en invisalign behandling vil ta. Behandlingstiden vil være avhengig av vanskelighetsgrad (antall tenner som skal flyttes, hvor langt de skal flyttes og plassen de skal flyttes til), bittet og mengden skinnene brukes. Ved vurdering sammen med teknikker, vil behandlingstiden kunne anslås på forhånd.

Behandlingsforløp

  1. Kartlegging av forhold – fotobilder og avtrykk
  2. Presentasjon av behandling. Samtykke til behandling
  3. Tilrettelegge og igangsette behandling
  4. Oppfølging av behandling
  5. Avslutte behandling
  6. Eventuell etterbehandling avtales

Ved første time kartlegges og utelukkes enkelte tannsykdommer. I tillegg skal dine ønsker som pasient  også tas til følge samtidig som tenner og bittforhold skal vurderes. Det vil bli tatt fotobilder og avtrykk av både deg, dine  tenner og bittforhold. Disse sendes til tanntekniker, som vurderer forholdene og legger opp et behandlingsforslag i samråd med tannlegen.

Så snart et behandlingsforslag er klargjort, blir et konsultasjonsmøte satt opp med der behandlingsforslaget gjennomgås. Dersom du som pasient  ønsker å igangsette behandlingen, bestilles denne av invisalign.

Under Første behandlingstime vil det bli tilrettelagt for de riktige forholdene som er nødvendig for å begynne med Invisalign.  Deretter vil de første skinnene bli utleveret og du vil få instrukser i bruk og rengjøring av tannreguleringen.

Kontrolltimer settes opp fortløpende frem til ønsket resultat er oppnådd. Når dette skjer avsluttes behandlingen og eventuell etterbehandling avtales sammen med tannlegen.

Smertebildet

Ved invisalign behandling vil man kunne oppleve perioder med smerte og ømhet i tennene. Dette vil spesielt forekomme de første 1-3 ukene da tennene er i gang med å bevege på seg. . Senere vil det kunne forekomme i mye mindre grad i 1-2 dager ved bytte av skinne. Noen ganger vil mellomrom mellom tenner måtte skapes for å hjelpe tannforflytning. Dette kan være ubehagelig i noen sekunder mens det pågår.

Oppfølging og etterbehandling

Etter gjennomført behandling med Invisalign vil det være behov for å forankre tennene i sin nye tannposisjon. Tenner er alltid i bevegelse og det er alltid en fare for at tenner kan flytte på seg. For å forhindre dette må tenne holdes fast i sin stilling. Dette gjøresved å lime fast tennene med en streng bak tennene (retainertråd). I noen tilfeller kan det være nødvendig å bruke en nattskinne også (Vivera retainerskinne).

For å kunne ende opp med et enda penere smil, er det ikke uvanlig at flere også ønsker å endre noe på fasongen ved enkelte tenner etter endt behandling, Det finnes flere alternativer til slike endringer og valget vil være avhengig av bittforhold, grad av endring og hvordan du ønsker at det skal se ut. Ofte vil valget stå mellom estetisk tannfarget fylling og fasett. 

Retainertråd

Retainertråd er en metallstreng som festes bakpå tennene fra hjørnetann til hjørnetann. Formålet er å forhindre bevegelse av tennene. Når tennene er på riktig plass gjennomføres eventuelle justeringer for så å bestille en retainertråd av tanntekniker. Retainertråd festes til tennene med tannfarget fyllingsmateriale, og er ikke synlig fra utsiden. Retainertråden vil kunne føles rar og uvant i starten, men dette vil gi seg etterhvert som kroppen tilvenner seg tråden 

Vivera retainerskinne

Vivera retainerskinne er en gjennomsiktig plastskinne som det anbefales å bruke i tillegg til retainertråd. Mens retainertråd sikrer plassen til de fremste tennene,  vil Vivera retainerskinne i tillegg sikre plassen til de små og store jeksler, slik at de ikke flytter på seg. Vivera retainerskinner bør anses som forbruksvare og det bør påregnes at disse må byttes på i ny og ne da de blir slitt med bruk.

Estetiske korrigeringer

Når tennene kommer på riktig plass er det ikke uvanlig at det er ønskelig å korrigere og justere på disse for å oppnå et enda penere smil. Ofte vil tennene ha blitt slitt i sin gamle posisjon, og med den nye posisjonen blir slitasjen synlig på en annen måte. I de fleste tilfeller kan man med tannfargete og fyllinger enkelt justere på tennene  slik at du kan få et  et enda penere smil. Mange opplever at dette holder, men i noen forhold vil det kunne være penere med å bruke andre løsninger slik som fasetter og krone. Denne vurderingen tas sammen med tannlegen etter at invisalign behandlingen er ferdig og før retainertråd og vivera skinner bestilles.

Behandlinger som kan forekomme i tilknytning til Invisalign

  • Tannbleking
  • Tannfarget fyllingsmateriale
  • Fasetter
  • Kroner
  • Implantat
  • Estetisk tannbehandling

Les mer om vår Invisalign behandling her

Bestill time

Hvorfor våre kunder syns vi er den beste tannlegen

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse tempus blandit quam egestas imperdiet. Etiam ut varius nulla.